برای مشاهده دوره های آموزشی کلیک کنید
هنر بابلیان
| همه چیز درباره نقاشی | | 1 سال پیش

هنر بابلیان

چند قرن بعد از سومریها، در بین النهرین مجددا شهرهایی به وجود آمد که در جوار هم به طور مستقل اداره می شدند، یکی از این شهرها بابل بود. بعد ها " حمورابی ها "، یکی از قدرتمند ترین پادشاهان بابل، توانست تمامی این سرزمین ها را تحت یک حکومت مرکزی واحد گرد هم بیاورد. 

همیشه نام بابل و حکومت بابلیان با نام " حمورابی " همراه است. او که سعی کرد تا به اوضاع نابسامان بین النهرین سامان بخشد نهایتا توانست با وضع اولین قوانین مدون و مکتوب به گوشه ای از این امور بپردازد. این قوانین بر روی سنگی از جنس « بازالت » و با تصویر پادشاه به همراه خدای " شاماش " و 282 ماده ی قانونی کنده کاری شده است. 

این لوحه از کاوش های دمرگان در تپه ی « ارگ شوش » در سال 1902 میلادی کشف و به موزه ی لوور فرانسه فرستاده شد. " شوتروک ناهوته " پادشاه ایلامی این اثر را به همراه آثار ارزنده ی دیگری در حدود 1160 ق.م طی جنگ به غنیمت گرفته و به شوش می آورد. در این لوحه حمورابی در مقابل خدای " شاماش" قرار دارد. اشکالی مثل شکل خلاصه شده ی زیگورات در زیر پای خدای خورشید، میله و وریسمان ( سمبل عدالت ) دیده می شود . این لوح متعلق به 1700 ق.م است. 


مطالب مرتبط


هنر آکدیان

هنر آکدیان

در حدود چهار هزار سال پیش شهرهایی که سومری ها در آنجا زندگی میکردند تحت سلطه حاکمی در آمد که " سارگون آکدی " نام داشت. آکدیان در اصل از نژاد سامی بودند.

هنر بابلیان

هنر بابلیان

چند قرن بعد از سومریها، در بین النهرین مجددا شهرهایی به وجود آمد که در جوار هم به طور مستقل اداره می شدند، یکی از این شهرها بابل بود.

تکنیک نقاشی دیواری ( فرسک )

تکنیک نقاشی دیواری ( فرسک )

فرسک یا فرِسْکو (به ایتالیایی: Fresco) واژه‌ای است که برای اشاره به چندین شیوهء نقاشی بر روی گچ، دیوار و یا سقف به‌کار می‌رود. واژهء فرسکو ریشه در لغت ایتالیایی آفرسکو به معنی تَر و تازگی دارد.