برای مشاهده دوره های آموزشی کلیک کنید
استفاده از هنر درمانی در کودکان
| همه چیز درباره نقاشی | | 3 سال پیش

استفاده از هنر درمانی در کودکان

هنر درمانی

هنر درمانی روشی خلاقانه، مناسب و آسانی است که کودکان می توانند از طریق آن، احساسات و تفکرات خود را بروز دهند، زیرا آن ها به طور سرشتی هنرمند و خلاق اند. برای یک کودک خردسال آسان تر است که احساساتش را به کمک مداد شمعی و ماژیک هایش بیان کند تا اینکه در قالب واژه ها به زبان بیاورد.

پرسش و پاسخ ممکن است کودکان را ترسان و نگران کند، به ویژه زمانی که ناچار شوند برای توضیح مطلب یا حسی از دایره ی واژگان محدود و ناچیز شان بهره بگیرند. به همین دلیل، هنر درمانی راهکاری سودمند و موثر برای برقراری ارتباط است و می تواند جای سخن گفتن و توضیح دادن را بگیرد. این روش، به ویژه در رویارویی با رخدادهای ناگواری که برای کودک پیش می آیند، بسیار موثراست.

وقتی کودک رخداد بسیار تلخی را تجربه می کند، این تجربه در ناخودآگاه او ثبت می شود و در آینده اش تاثیر می گذارد. سخن گفتن درباره ی چنین رخدادها و موضوع هایی برای کودکان آسان نیست، به ویژه هنگامی که از لحاظ عاطفی به شدت درگیرند. با بهره گیری از هنر درمانی، کودک می تواند احساسات پنهان خود را آشکار کند و کارشناس هنر درمانی از آن پس خواهد توانست به درمان رنج ها و مشکلات کودک بپردازد.


هنر درمانی و کودکان 

هنر درمانی می تواند با شیوه های متفاوت و در موقعیت های گوناگون به کودکان کمک کند. مانند : 

  هنر درمانی برای رفع مشکلات روحی -روانی در کودکان بسیار موثر است.
  هنر درمانی می تواند به کودک این امکان را بدهد که در باره ی مرگ پدر، مادر، برادر یا خواهر خود گفت و گو کند.
  هنر درمانی به کودکانی که دشواری هایی در یادگیری دارند، کمک می کند.
  هنر درمانی می تواند به کودکانی که با  مشکلات عاطفی رو به رو هستند، یاری دهد.
  هنر درمانی می تواند به کودکان در فعالیت های ذهنی و شناختی شان کمک کند.

  هنر درمانی می تواند به کودکانی که دچار بدرفتاری و سوء استفاده شده اند، کمک کند تا درباره ی سوءاستفاده ی جسمی و جنسی از خود، گفت و گو کنند.
  هنر درمانی می تواند به کودکان سرطانی کمک کند.
  هنر درمانی می تواند برای بهبود کودکان اسکیزویید مورد استفاده قرار گیرد.

این ها تنها جنبه های محدودی از امکانات هنر درمانی در کمک به کودکان اند. هنر درمانی همچنین می تواند کودکان را در دستیابی به خود آگاهی، رهایی از اضطراب و نگرانی، رویارویی با اختلالات یادگیری، اوتیسم و دیگر تجربه های تلخ یاری دهد.

به یاری هنر درمانی،کودک درمان هایی هماهنگ با نقاط قوت و ضعف و علایق خودش دریافت می کند. این فرآیند درمانی به کودکان در همه ی گروه های سنی و نژادی کمک می کند.

ثبت نظر
لیست نظرات کاربران


مطالب مرتبط


تفاوت نقاشی و طراحی

تفاوت نقاشی و طراحی

سیاه قلم, نقاشی است یا طراحی؟ در اینجا توجه شما را به تعریف این تکنیک با نمایش نمونه کارهای طراحی و نقاشی جلب مینماییم.

ابزار های طراحی سیاه قلم

ابزار های طراحی سیاه قلم

در این مقاله به معرفی ابزارهای سیاه قلم که قبل از شروع به یادگیری و آموزش  طراحی چهره به روش سیاه قلم باید تهیه کنید می پردازیم : تمامی این وسایل در بازار یافت می شوند و برای تهیه آنها نگران نباشید،ما در این مقاله به شما یاد می دهد که با وسایلی که درطول روز بارها از آنها استفاده می کنید

هنر دوره ی پالئولتیک

هنر دوره ی پالئولتیک

اصطلاح واژه ی پارینه سنگی یا پالئولتیک در قرن نوزدهم میلادی برای اطلاق به عصر حجر مورد استفاده قرار می گرفت. از صنایع این دوره آمیگدال ها و کوپ دوپو آن میتوان اشاره کرد.