برای مشاهده دوره های آموزشی کلیک کنید
آگوست رنوار  از نگهبانی موزه تا شهرت سبك امپرسیونیسم
| معرفی نقاشان بزرگ دنیا | | 10 ماه پیش

آگوست رنوار از نگهبانی موزه تا شهرت سبك امپرسیونیسم

آگوست رنوار

پیر آگوست رنوآر در لیموژ فرانسه به دنیا آمد و از جوانی نقاشی را آغاز کرد. او بعدها به پاریس آمد و در آنجا نقاش‌خانه‌ای دایر کرد و به ترسیم صورت اشخاص،اشتغال ورزید. حیات هنری او ، نخست تحت تأثیر هنر چینی بود و سپس به سبک نقاشانی همچون "سیسیلی" و "کلود مونه" که از بنیانگذاران مکتب امپرسیونیسم در نقاشی بودند پیوست.

تولد، پدر و مادر 

پيِر آگوست رِنوار، نقاش بزرگ فرانسوي در هفتم مارس 1841میلادی در خانواده‏اي فقير در فرانسه به دنيا آمد . جدش "فرانسوا رنوار" كه در سال 1845 در همان جا مرده بود، مدعي بود كه نسب اشراف دارد و مي گفته که نام "رنوار" را كفاشي كه او را در كودكي از سر راه برداشته ، به او داده است. پدرش "

فرانسوار رنوار"  که شغل اش کفاش بود و مادرش "رونیه" دختر ژوزف رونیه بود که در سال 1796 در لیموژ ازدواج کرده بودند. 

تحصیل و مدرسه 

وي پس از اتمام تحصيلات ابتدايى، به دليل فقر مالي مجبور شد تا به نوبه خود، درصدد فراگيري حرفه‏اي باشد. از اين رو به توصيه پدر به طراحي و نقاشي ظروف چيني پرداخت. اما پيدايش ماشين در اين كارگاه هنري، باعث بي‏رون شدن كارِ دستيِ رنوار گرديد. او پس از آن، مشغول نقاشي براي مبلغين مذهبي شد اما با گذشت مدتي در صدد برآمد تا فقط نقاشي كند. از اين رو راهي مدرسه هنرهاي زيبا شد و خود در نقاشي به استادي رسيد.

دوران کار و شروع حرفه 

 ابتدا به عنوان هنرمند تجاری و سپس چندین سال به عنوان نگهبان موزه ی لوور پاریس کار کرد. در سال ۱۸۶۲ برای تحصیل نزد شارل گلیررفت و در استودیو شخصی او با بازیل،کلود مونه و سیسلی آشنا شد و به عضویت گروه آنها درآمد. در سال ۱۸۷۰اولین طرح خود را کشید و از آن پس اغلب با مونه کار کرد.

وی در دومین، سومین و هفتمین دور نمایشگاه امپرسیونیسم همراه مونه و دیگر پیشگامان این مکتب نقاشی شرکت کرد و در طی سال‌های ۱۸۷۸ تا ۱۸۸۳ نمایشگاه‌هایی را به صورت انفرادی برپا کرد. در سال ۱۸۷۵، مشکلات مالی هنرمندان سبک امپرسیونیسم آنها را وادار به حراج آثار خود کرد. در سال ۱۸۹۰ برای آخرین بار در یک نمایشگاه گروهی همراه دیگر امپرسیونیستها شرکت کرد و مدال لژیون را نصیب خود کرد. رنوار با وجود ناراحتی‌های جسمانی که داشت تا آخر عمر به نقاشی کشیدن ادامه داد.

شهرت و ثروت رنوار 

رنوار در 23 سالگي تابلوي معروف خود يعني اسمرالد را در يك نمايش‏گاه نقاشي به معرض نمايش گذاشت و ادامه اين نقاشي‏ها در سال‏هاي بعد، زمينه‏ هاي شهرت و ثروت او را فراهم آورد. او در اين زمان با صورت‏ سازي از مردم و نقاشي تصاويري از كودكان و زنان، گشايشي در كار خود يافت و طرفداران زيادي پيدا كرد. 

وي به سبك امپرسیونیسم نقاشي مي‏كرد كه نمايش حالات به وسيله رنگ‏هاي مختلف، مشخصه اصلي اين سبك بود. طرفداران اين سبك در هواي آزاد به نقاشي مي ‏پرداختند و بر اثرات نور در نقاشي تأكيد مي‏كردند. رنوار در نقاشي به انعكاس نور اشياء بيشتر در جَو و فضاي آن توجه داشت تا خود اشياء. رنوار در تابلوهاي خود، خطوط نازك رنگين بسياري مي‏كشيد و مخصوصاً طوري نقاشي مي‏كرد كه نظر تماشاگر به تدريج به قسمت مهم تابلو جلب شود.

از مهم‏ترين تابلوهاي رنوار، مي‏توان به ضيافت در شب، تاب و چترها اشاره كرد. تابلوهاي وي در بيشتر نمايشگاه‏هاي معروف جهان موجود مي‏باشند. پيِر آگوست رِنْوار تا آخرين روز زندگي اش كار كرد تا اين‏كه در 20 دسامبر 1919م در 78سالگي جان سپرد.
 


مطالب مرتبط


محمد غفاری ملقب به کمال ملک ؛ نقاش شهیر ایرانی

محمد غفاری ملقب به کمال ملک ؛ نقاش شهیر ایرانی

محمد غفاری ملقب به کمال الملک از هنرمندان بنام عصر قاجار است که ظهور او در عرصه نگارگری با ابداعات و نوآوریهای او در سبک و روش، فصل تازه ای را در بخش هنرهای تجسمی ایران گشود.

آگوست رنوار  از نگهبانی موزه تا شهرت سبك امپرسیونیسم

آگوست رنوار از نگهبانی موزه تا شهرت سبك امپرسیونیسم

پيِر آگوست رِنوار، نقاش بزرگ فرانسوي در هفتم مارس 1841م در خانواده‏اي فقير در فرانسه به دنيا آمد , از مهم‏ترين تابلوهاي رنوار، مي‏توان به ضيافت در شب، تاب و چترها اشاره كرد.

پابلو پیکاسو  نقاش ، مجسمه ساز ، قلم زن و طراح

پابلو پیکاسو نقاش ، مجسمه ساز ، قلم زن و طراح

پابلو پیکاسو یکی از پرکارترین و بانفوذترین هنرمندان قرن بیستم است. او در نقاشی، مجسمه‌ سازی، قلم‌ زنی، طراحی و سفال‌ گری هزاران اثر خلق کرده است.